Kompost Makinesi

ZEOSTA®

Endüstriyel Kompost Makinesi
Ürün Özellikleri

ZEOSTA®

Kompost Makinesi Nedir ?

Organik maddelerin, toprağı ve bitkileri zenginleştiren kıymetli organik bir gübreye, doğal yolla geri dönüşmesi sürecine kompost adı verilir. Kompost makinesi tüm biyobozunur atıkların geri dönüştürerek organik gübre elde edilmesini sağlar. Bu sayede oluşan kompostun içerisinde bulunan yüksek organik madde miktarı dolayısıyla tarımın zenginleşmesinde son derece önemli bir yere sahiptir.

Kompost yapmak için kullanılan organik atıklar ortalama 16 saat içinde dönüşümlerini tamamlar. Bu süre atık maddelerin yapısına, cinsine ve içerisinde bulunan su miktarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

ZEOSTA®

Kompost Makinesi Kullanım Alanları

Her yıl milyonlarca ton gıda atığının çöpe gitmesini engellemek amacıyla üretilen Zeosta markası otel, fabrika, havalimanı, alışveriş merkezi, hastane ve benzeri yerlerde kullanılmaya uygundur.

ZEOSTA®

Kompost Makinesi Nasıl Çalışır ?

Organik Atıklar Toplanır

Oluşan organik atıklar içinde metal, cam ve plastik gibi yabancı maddeler olmadığından emin olunur.

Makineye Yüklenir

Geniş atık yükleme bölümüne ister tek seferde ister gün boyunca atık yüklemesi yapılır.

Otomatik Program Başlatılır

Tek bir tuş yardımı ile saatler süren geri dönüşüm süreci başlatılır.

Organik Kompost Hazır

Makine organik kompostu otomatik olarak hazırlar, toprakta kullanılmaya uygun halde sunar.
ZEOSTA®

Kompost Hangi Atıklardan
Elde Edilir ?

Hangi Atıklardan Kompost elde edilir
ZEOSTA®

Teknik Özellikler

Besleme Voltajı

220 V – 380 V /50 HZ

Kurulu Güç

8 KW – 10 KW

Çalışma Akımı

17 A – 20 A

Kapasite

50 LT – 5.000 LT

Makine Ağırlığı

300 KG – 1200 KG

Standart Ölçüler

En: 650 mm | Boy: 1990 mm | Yükseklik: 970

ZEOSTA®

Teknoloji

Atık Parçalama Ünitesi

Geniş yükleme alanı sayesinde yüksek miktarda atığın kısa bir sürede parçalanmasını sağlar

Dokunmatik PLC Ekran

Makinenin tüm fonksiyonları son teknoloji dokunmatik ekran üzerinden kontrol edilebilir

Otomasyon ve Yazılım

Farklı çalışma senaryoları makine içerisine kaydedilebilir. Tek bir tuş ile istenilen program otomatik olarak çalışmaya başlar

Sterilizasyon Teknolojisi

Süreç boyunca potansiyel olarak ortaya çıkabilecek tüm zararlı virüs bakteri ve mantarlar ozon ve UV kaynaklı dezenfeksiyon sistemleri tarafından bertaraf edilir

ZEOSTA®

Avantajlar

Garanti

Servis

Hızlı Teslimat

7/24 Destek

Kompost Makinesi Hakkında
ZEOSTA®

Kompost Makinesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kompost; yüksek oranda organik madde içeren toprak verimliliğini arttırıcı ve toprak düzenleyici bir zirai üründür. Toprakta yetişen her türlü bitkinin mineral ve vitamin bakımından daha zengin olmasını sağlar.

Organik atıkların geri dönüşüm yoluyla gübre haline gelmesine kompost yapımı denir. Birçok farklı yolla üretilebilen bu organik gübre, temel olarak ayrılması gerekirse doğal ve kompost makinesi sayesinde üretilebildiğini söylememiz yanlış olmaz. Bu doğal yollara örnek vermek gerekirse soğuk, solucan, bokaşi ve sıcak kompost örnek gösterilebilir. Makine ile üretilmenin doğal yollara göre zaman tasarrufu ve başarı oranı bakımından yüksek faydalarının olduğu söylenebilir.

  • Pişmiş ve çiğ yemek atıkları
  • Sebze, meyve atıkları
  • Ağaç dalı ve odun parçaları
  • Çay, kahve ve tütün atıkları
  • Yumurta ve kuruyemiş kabukları
  • Yeşil ve kahverengi malzemeler
  • Çimen, peyzaj ve yağ atıkları
  • Talaş, kemik, sulu ve çamurlu atıklar ve tüm biyobozunur atıklar organik gübre olarak geri dönüşüm gerçekleştirir.

Birçok farklı açıdan değerlendirilebilecek bu sorunun en önemli cevapları şu şekildedir: Çöplüklerde çürümeye bırakılan organik atıklar yüzünden meydana gelen metan gazı atmosfer için oldukça zararlıdır. Organik atıkların işlenmesi ile metan yerine karbondioksit üretilir ve karbon atmosfer için nötr anlama geldiği için “karbon ayak izi” azaltılmış ve doğa korunmuş olur. Her yıl dünyadaki açlığı bitirmek için gerekli olan gıda miktarının 4 katı çöpe gönderilerek israf olmaktadır. Bu atıklardan kompost üretilmesi doğal döngüyü destekler.

ZEOSTA® tamamıyla doğadan esinlenerek faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu yüzden içerisinde doğada bulunmayan herhangi bir işlem barınmamaktadır. Toprak içerisinde aylar süren çürüme ve fermantasyon süreçleri, alanında uzman biyolog ve çevre mühendislerimizce analiz edilerek, bu işlemler sırasında kilit rol oynayan bakteri grupları belirlenmiştir. İhtiyaç duyulan ısı miktarı ve bağlı diğer değişkenler, makine içerisinde kontrollü bir ortam oluşturularak istenilen değerlerde tutulmuştur. Tüm parametreler elverişli hale getirildiğinde ise atıklar doğal ve hızlı bir şekilde fermantasyona uğrayarak komposta dönüşür.

Evet, 24 saat sonunda üretilen kompost direkt olarak toprağa uygulanmaya müsaittir. Bununla birlikte eğer nemli bir kompost elde edilirse güneşte bir gün kadar dinlendirildikten sonra da uygulanabilir.

Kompost organik bir malzeme olduğu ve mikroorganizma içerikli olduğu için uygun koşullar altında saklanmalıdır. -20 santigrat derece değerinin altında canlılık sona ermektedir. Bununla birlikte nemli ortamlarda saklandığında küf barındırabilir. 2 yıla kadar uzun süreli saklamalarda vakum yardımı ile havası boşaltılan paketlerde saklanması uygundur. Nispeten daha kısa süreler için oda sıcaklıklarında ve açık alanda muhafaza edilebilir.

Kompost yüksek organik madde içerikli, zirai açıdan son derece değerli bir materyaldir. Bu sebeple kendi bünyenizde kullanamıyor olsanız bile yakın çevrenizde önemli ihtiyaçları karşılayabilmek mümkündür. Çiftçi ile buluşturarak tarıma destek sağlanabilirsiniz. Peyzaj ve botanik hizmeti veren kuruluşlarla iletişime geçebilirsiniz. Serbest piyasada değerlendirebilir satış yapabilirsiniz. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında bağışlarda bulunabilirsiniz. Şirketimiz ile iletişime geçerek alternatif bir değerlendirme yapabilirsiniz.

Evet, ZEOSTA® markası yalnızca Türk mühendislerin geliştirdiği, Türkiye’de üretilip dünya pazarına sunulan makinelerden oluşur.

Kompost toprağa sağladığı gerekli mineraller sayesinde uygulanan toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını düzenlediği için bir gübre niteliği taşır. Gübre oluşumunda rol oynayan organik atıklar, kompost makinesi ile kompost yapımında da kullanılan malzemeler olduğu için toprağın PH değerini düzenleme açısından ikisi de aynı önemli rolü layığıyla yerine getirir.

Whatsapp