Argos in Cappadocia, başka bir deyişle ‘içinden köy geçen otel’ Nevşehir’in Kapadokya ilçesinde yer alıyor. Yüzyıllar boyunca volkanlar, rüzgarlar kar ve yağmurlar tarafından ilmek ilmek işlenen Kapadokya tarih açısından yüksek öneme sahiptir. Burası; Hititlerin yurdu, yüzyıllar boyunca yeryüzünün en büyük manastır yerleşkesi, üzüm ve şarabın anavatanı, Hristiyanlığın beşiği, Selçuklu’nun kalbi, Anadolu bozkırının vahası ya da Persler’in ona verdiği isimle “Güzel Atlar Ülkesi”dir. 13 bin 500 metrekarelik bir alan kaplayan otel 1996 yılından beri zaman içinde yavaş yavaş inşa edilerek günümüze ulaşmayı başarmıştır. Otel, Doğuş Grubuna dahil olmasıyla beraber farklı bir seviyeye ulaşarak ününü ülke sınırlarının çok ötesine taşımayı başarmıştır.

 

Bu eşsiz otel; yalnızca tarihi koruyup yaşatmakla kalmıyor aynı zamanda doğayı ve bulunduğu çevredeki tüm canlılığı da korumak için de önemli faaliyetler gerçekleştiriyor. ürdürülebilir gastronomi konusunda örnek çalışmalar yürütüyor. Burada tabağınıza konulan yiyecekler özenle seçiliyor ve yalnızca organik tarımla üretilen meyve sebzeler tercih ediliyor. Bu konuda işini şansa bırakmayan Argos, kendi mutfağında kullandığı meyve sebzelerin çoğunu kendi tarım alanında yetiştiriyor. Böylece ürünlerin doğru bir süreci takip ederek topraktan tabağa ulaşmasını sağlıyor. Başta Doğuş Grubu Hospitality & Retail ve Argos in Cappadocia direktörü Hakan Çelik olmak üzere tüm çalışanlar çevre ve sürdürülebilirlik konusunda yüksek hassasiyet gösteriyor.

 

Her ne kadar dikkat edilirse edilsin, tüketim sırasında gıda atıklarının oluşması kaçınılmaz bir gerçek. Hazırlık sırasında soyulan kabuklar, tabakta kalan fazla gıdalar bu durumun başlıca aktörlerindendir. Bu konuda Zeosta ailesiyle örnek bir iş birliğine imza atan Argos in Cappadocia, gıda atıklarını diğer atıklardan ayrı depoluyor. Her gün bu atıkları Zeosta Kompost Makinesi ’nde komposta dönüştürüyor. Bu sayede hiçbir gıdanın çöpe gitmediğinden emin olmanın yanı sıra bu atıkların 24 saatten kısa bir sürede yeniden toprağa dönmesini de sağlıyor. Ürettiği kompost ile gübreye olan ihtiyacını minimuma indiriyor, bu sayede ekonomik olarak da kazanç sağlıyor.

 

Biz de Zeosta ailesi olarak otelin her açıdan sürdürülebilir faaliyetlerini desteklemekten dolayı gurur ve mutluluk duyuyoruz. En üst düzeydeki konaklama ve gastronomi deneyimlerinin doğaya zarar verilmeden gerçekleşebileceğini gösteren Argos in Cappadocia otele teşekkür ediyor, bu tutumlarının sektördeki diğer oteller için de örnek olmasını temenni ediyoruz.

Whatsapp